czwartek, 9 lutego 2017

Zasady afirmowania

Poniżej przedstawię zestaw zaleceń dla skutecznego afirmowania; są one wyselekcjonowane jedynie z tych, które sam przetestowałem i są według mnie przydatne i pozbawione nadmiernej konotacji ezoterycznej.

10 Przykazań 


1. Musi być zbudowana w sposób pozytywny, to znaczy kłaść nacisk na to, czego chcesz, a nie na to, czego nie chcesz; przykładowo: "z każdym dniem staję się coraz mniej biedna" - taka afirmacja nie jest dobrym pomysłem.

2. Jeżeli istnieje duży rozdźwięk pomiędzy stanem obecnym a pożądanym, to dobrze jest stosować afirmacje oparte na konstrukcjach takich jak:
"Z każdego dnia na każdy dzień staje się coraz bardziej...",
"Coraz więcej i więcej i więcej...".

3. Podstawą metody Silvy jest wprowadzenie się w stan alfa, czyli w stan, kiedy fale myślowe mają częstotliwość od 8 do 13 Hz. Najbardziej pomocne ku temu jest odliczanie od 100 (później od 50, 25...) do 1, leżąc z zamkniętymi oczami, kiedy gałki oczne są skierowane do góry pod kątem 20 stopni od pionu. W takim stanie oddziaływanie na podświadomość jest znacznie silniejsze, a komunikaty kodują się w niej skuteczniej (choć generalnie metoda Silvy dotyczy wizualizacji). Różni autorzy proponują odmienne metody, przykładowo na siedząco - ale jest to mniej efektywne, tak samo jak próby wprowadzania się, przez początkujących, w stan alfa w ciągu dnia, w przerwie między codziennymi zajęciami. Inną metodą jest wyobrażanie sobie kręcącego się wiatraka, który coraz bardziej zwalnia.

4. Najważniejsze elementy afirmacji powinny być wypowiadane na wdechu, ale z oczywistych względów jest to niemożliwe - dlatego korzystnie jest "myśleć" afirmację i najważniejsze słowa, przykładowo: "Pieniądze...wpływają...", powinny być pomyślane w trakcie wykonywania wdechu. 

5. W celu wyciszenia się korzystnie jest zastosować się do mechanizmu "doprecyzowania" opisywanego przez Petera Schmidta. Medytując z mantrą należy zwrócić uwagę na moment, kiedy jeszcze jej nie ma (czyli nie wypowiadany jest dźwięk), a jedynie zauważany jest impuls, który wkrótce da w efekcie mantrę. Prowadzi to do odczuwania spokoju, któremu towarzyszy spadek kortyzolu, ciśnienia i kwasu mlekowego. Szerzej o tym w innym artykule.

6. Afirmacja powinna być w treściwa. Przykładowo sformułowanie: "właściwa kobieta/mężczyzna" jest dość enigmatyczne, bo niby jaka to miałaby być w istocie ta "właściwa". Afirmacja powinna być jednak w miarę lakoniczna. 

7. Słowa w afirmacji muszą być dobrane tak, aby - pomimo, że same w sobie nawiązują do pozytywnego stanu - nie uaktywniały niekorzystnych wzorców. Przykładowo: afirmowanie o pracy (ogólnikowo) może kojarzyć się z harówką, perfidnym szefem lub niesprawiedliwym wynagrodzeniem. Dobrze jest uściślić: co tak naprawdę się afirmuje.  

8. Należy wierzyć w to, że mechanizm afirmowania jest skuteczny. Ułatwia to wiedza o afirmowaniu. Należy więc posiadać tą wiedzę, ze względu na nią afirmować i oczekiwać poprawy.

9. Afirmować należy regularnie.

10. Afirmacja odnosi się do pożądanego stanu, a nie do drogi, jaką oczekiwane dobra mają do nas przyjść. Nie ma również sensu włączać do afirmacji wielu przymiotników i uściśleń typu: "Pieniądze w banknotach 100-złotowych pojawiają się w moim portfelu". 

Jeżeli możesz coś dodać, proszę daj znać. 

Powiązane artykuły:

Ogólnie o działaniu afirmacji


Zobacz także: 

PODSTAWY HOLISTYKI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz