wtorek, 27 grudnia 2016

Post

Post jest fundamentem samouzdrawiania, jest jednocześnie najstarszym i najtańszym sposobem naturalnego leczenia. 

Praktyki postu odnoszą się do wielu religii, a niektóre z nich mają swoje - ściśle przestrzegane - okresy bycia na czczo. Hipokrates, Galen, Paracelsus, Asklebiades również uważali, iż post jest jedną z najlepszych metod leczniczych w przypadku wielu dolegliwości. 

Zwyczajowy sposób odżywania się: bardzo obfity z niewielką ilością ruchu powoduje, iż organizm zatyka się pełen trucizn i toksyn. Początek choroby tak naprawdę jest sposobem na uwolnienie tych zanieczyszczeń; kiedy zmniejszamy racje jedzenia, dajemy szansę nerkom, skórze i płucom na pozbycie się niepożądanych elementów: odpadów. Pozbycie się ich oznacza także regenerację krwi i tkanek organów.   

Krytyka poszczenia:

Podstawową wadą - szczególnie w przypadku osób przyzwyczajonych do regularnych posiłków - jest obniżony poziom energii, co może mieć brzemienne skutki w niektórych sytuacjach. 
Ażeby poradzić sobie z wyzwaniami dnia, energia będzie wydatkowana w sposób, który często kończy się bezsennością, bólami głowy i uczuciem niepokoju. Kolejna kwestia to wahania intensywności metabolizmu - choć zazwyczaj zwalnia on dopiero w 3 dniu postu. 

Post jest szczególnie trudny dla osób, które przyzwyczajone są do pożywnych śniadań - i w takim razie może mieć fatalne skutki, gdyż takie osoby bazują na energii zgromadzonej dzięki śniadaniu. 

W przypadku postu, sama detoksykacja, co jest pewnego rodzaju paradoksem, powoduje bolesne doznania: zawroty głowy, bóle głowy, osłabienie...

Czas trwania postu:

Zasadniczo dłuższe posty powinny być kontrolowane przez lekarza. Zaleca się jedno- dwudniowe posty, z tendencją do wydłużania tego okresu. 
Można stosować kombinowane posty: omijać jeden posiłek, jeść tylko rano i wieczorem, jeść tylko w ciągu 6 godzin po południu.

Przeznaczenie:

Posty są szczególnie zalecane dla osób mających problemy z: jelitami, żołądkiem, nerkami bądź wątrobą.

Metody poszczenia:

Najlepszą metodą jest tzw. juice post - poszczenie pijąc jedynie soki. W ten sposób cukier zawarty w soku wzmocni serce, a przyśpieszona zostanie eliminacja kwasu moczowego i innych kwasów nieorganicznych. 
Soki powinny być sporządzane ze świeżych owoców i od razu pite - mogą być rozcieńczane wodą. 
W przypadku spożywania soków z: grejpfrutów, winogron czy pomarańczy toksyny są usuwane szybciej, co powoduje: biegunkę, wymioty bądź zawroty głowy. Ażeby spowolnić ten proces lepiej stosować soki z warzyw zawierających błonnik, przykładowo: z buraków. 

Oczywiście pierwszy dzień może być trudny, gdyż - szczególnie w przypadku osób z nadwagą - może pojawić się strach przed wyjściem z domu na czczo. Jednak potrzeba jedzenie będzie sukcesywnie maleć. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz