sobota, 3 grudnia 2016

Piołun słodki i żelazo

Artemesinin - pochodna piołunu, stosowanego w medycynie chińskiej - może zabić 98% komórek raka piersi w czasie krótszym niż 16 godzin. Zioło stosowane samodzielnie powoduje zmniejszenie ilości komórek raka piersi o 28%, ale w połączeniu z żelazem piołun jest w stanie wykorzenić raka niemal w całości. Co więcej: nie wpływa negatywnie na prace innych komórek – normalnych.
Artemizyninę stosowano w przeszłości jako silne zioło antymalaryczne, jednakże obecnie okazało się być również biczem na komórki rakotwórcze. Zjawisko „kooperacji” pomiędzy artemisininem a żelazem jest na tle zadziwiające, iż po podaniu suplementu żelaza artemizynina niejako kieruje się jedynie ku rakowym komórkom, omijając właściwie funkcjonujące.


Żelazo gromadzi się w komórkach nowotworowych ze względu na szczególne własności receptorów, zwanych transferynami, które ułatwiają im podział komórki. Normalne komórki mogą również posiadać te receptory, ale komórki rakowe mają ich znacznie więcej, a tym samym mogą być namierzane przez kombinację żelazo-Artemizynina, co przypominać może podwójne uderzenie.
Ekstrakt piołunu słodkiego był używany przez tysiące lat w Chinach w leczeniu malarii. Pasożyt malaryczny nie może żyć w obecności artemisininu, ponieważ lek jest bogaty w żelazo, ale leczenie działa równie dobrze w przypadku komórek nowotworowych. Jest to kolejny przykład naturalnego ziela powodując apoptozę komórek nowotworowych.


Podczas gdy, przez dłuższy czas, ekstrakt z piołunu słodkiego było dość trudny do uzyskania za godziwą cenę, to jest teraz na najlepszej drodze do bycia masowo produkowanym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz